April 18, 2024
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
April 18, 2024
Search
Close this search box.

Linking Northern and Central NJ, Bronx, Manhattan, Westchester and CT

NY and NJ Election Results Roundup

New York City

  • New York City Council – District 6 (Upper West Side): Gale Brewer (D) vs. Diane di Stasio (R) vs. Barbara Simpson (Medical Freedom)
  • WINNER: Gale Brewer (D)
  • New York City Council – District 4 (Upper East Side): Keith Powers (D) vs. Brian Robinson (R)
  • WINNER: Keith Powers (D)
  • New York City Council – District 10 (Washington Heights): Carmen De La Rosa (D) ran unopposed
  • WINNER: Carmen De La Rosa (D)
  • New York City Council – District 11 (Riverdale): Eric Dinowitz (D) vs. Robert Caemmerer (R)
  • WINNER: Eric Dinowitz (D)
  • New York Supreme Court – 12th Judicial District (Bronx): Sharon A.M. Adams (D), Michael Frishman (D) and John-Howard Algarin (D)
  • ALL WON UNCONTESTED
  • New York County Civil Court (special election): Dana Cantanzaro (D) and Yael Wilkofsky (D)
  • BOTH WON UNCONTESTED
  • New York Supreme Court –1st Judicial District (Manhattan): Lyle Frank (D), Leslie Stroth (D) and Phaedra Perry (D)
  • ALL WON UNCONTESTED
  • Bronx County District Attorney:
    Darcel D. Clark (D) ran unopposed
  • WINNER: Darcel D. Clark (D)

NEW JERSEY

Bergen County

Due to high voter turnout, the Teaneck Board of Education Column 1 slate of Dr. Gerald Kirschenbaum, David Gruber and James Wolff were the top vote getters and won the three available seats.

  • New Jersey State Senate – District 37: Gordon Johnson (D) vs. Deirdre Paul (R)
  • WINNER: Gordon Johnson (D)
  • New Jersey State General Assembly – District 37 (two seats): Shama Haider (D), Ellen Park (D), Robert Bedoya (R) and Katherine Lebovics (R)
  • WINNERS: Shama Haider (D) and Ellen Park (D)
  • New Jersey State Senate – District 38: Joseph Lagana (D) vs. Micheline Attieh (R)
  • WINNER: Joseph Lagana (D)
  • New Jersey State General Assembly – District 38 (two seats): Lisa Swain (D), P. Christopher Tully (D), Gail Horton (R) and Barry Wilkes (R)
  • WINNERS: Lisa Swain (D) and P. Christopher Tully (D)

Passaic County

  • New Jersey State Senate – District 34: Britnee Timberlake (D) vs. Joseph Belnome (R)
  • WINNER: Britnee Timberlake (D)
  • New Jersey State General Assembly – District 34 (two seats): Carmen Morales (D), Michael Venezia (D), Clenard Childress Jr. (R) and James McGuire (R)
  • WINNERS: Carmen Morales (D) and Michael Venezia (D)
  • New Jersey State Senate – District 36: Paul Sarlo (D) vs. Chris Auriemma (R)
  • WINNER: Paul Sarlo (D)
  • New Jersey State General Assembly – District 36 (two seats): Clinton Calabrese (D), Gary Schaer (D), Craig Auriemma (R) and Joseph Viso (R)
  • WINNERS: Clinton Calabrese (D) and Gary Schaer (D)

Essex County

  • County Surrogate: Alturrick Kenney (D) vs. Peter Russo (R)
  • WINNER: Alturrick Kenney (D)
  • Board of County Commissioners:

o At-large (four seats): Brendan Gill (D), Romaine Graham (D), Wayne Richardson (D), Patricia Sebold (D), Alexandra Campisi (R), Joseph Cifelli (R), Michael Pocelinko (R), Aristotle Popolizio (R)

o District 4 (West Orange / Livingston): Leonard Luciano (D) vs. Adam Kraemer (R)

  • WINNERS: Brendan Gill (D), Romaine Graham (D), Wayne Richardson (D) and Patricia Sebold (D) (At-large); Leonard Luciano (D) (District 4: West Orange / Livingston)
  • New Jersey State Senate – District 27: John McKeon (D) vs. Michael Byrne (R)
  • WINNER: John McKeon (D)
  • New Jersey State General Assembly – District 27 (two seats): Rosy Bagolie (D), Alixon Collazos-Gill (D), Irene DeVita (R) and Michael Mecca Jr. (R)
  • WINNERS: Rosy Bagolie (D) and Alixon Callazos-Gill (D)

Middlesex County

  • New Jersey State Senate – District 18: Patrick Diegnan Jr. (D) vs. Neal Shah (R)
  • WINNER: Patrick Diegnan Jr. (D)
  • New Jersey State General Assembly – District 18 (two seats): Robert J. Karabinchak (D), Sterley S. Stanley (D), Teresa A. Hutchinson (R) and Joseph C. Wolak (R)
  • WINNERS: Robbery J. Karabinchak (D) and Sterley S. Stanley (D)

Union County

  • New Jersey State Senate – District 20: Joseph Cryan (D) vs. Carmen Bucco (R)
  • WINNER: Joseph Cryan (D)
  • New Jersey State General Assembly – District 20 (two seats): Reginald W. Atkins (D),

Annette Quijano (D) and Ramon Hernandez (R)

  • WINNERS: Reginald W. Atkins (D) and Annette Quijano (D)

**No elections in Westchester County or Connecticut were noted at this time.

Leave a Comment

Most Popular Articles